Okolice Młodzikowa, czyli co warto zobaczyć…
Środa Wielkopolska - sercem miasta jest Stary Rynek ,na którym znajdują się zabytkowe kamieniczki. Opodal Rynku wznosi sie najważniejsza obiekt zabytkowy miasta - kolegiata, gotycki kościół farny z początku XV w. Przy wieży ciśnień zwraca uwagę pomnik gen Jana Henryka Dąbrowskiego, ufundowany przez społeczeństwo ziemi średzkiej w 200-lecie obchodów Mazurka Dąbrowskiego (1997).
Warto również zajrzeć na stronę Urzędu Miasta w Środzie Wielkopolskiej, aby zobaczyć pozostałe zabytki, trasę rowerową czy też dowiedzieć się o Bagnach Średzkich.
Grodziszczko - dawny gród z początków państwa polskiego. Zachowały się fragmenty zabudowań: obronny drewniano-ziemny wał, fundamenty palatium i rotundy z X w. oraz pozostałości świątyni romańskiej z przeł. X i XI w. Utworzono tu rezerwat archeologiczny. We wsi stoi drewniany kościół p.w. Jana Chrzciciela i MB Pocieszenia.
Koszuty - Na zachód od Środy Wlkp., przy drodze do Poznania leżą Koszuty. Znajduje się tu modrzewiowy dwór wzniesiony przez Józefa Zabłockiego w XVIII w. Obecnie mieści się tam Muzeum Ziemi Średzkiej.
Kórnik - miasto to nie leży na ziemi średzkiej, ale w jej pobliżu, jednak ze względu na liczne zabytki oraz atrakcje jest z pewnością godne odwiedzenia. Prowadzone w różnych częściach miasta badania wykopaliskowe wskazują na to, że w okolicach jezior przez kilkadziesiąt stuleci rozwijało się osadnictwo, najstarsze ślady pochodzą z V tysiąclecia przed naszą erą. Jednak pierwsze wzmianki o mieście Kórnik pochodzą z XII wieku. Wśród licznych zabytków miasta warto zwiedzić:
Zamek w Kórniku, którego początki sięgają średniowiecza, a znany jest m.in. z Białej Damy,
kórnicki Ratusz oraz rynek
Arboretum - jeden z największych w Europie Środkowej park dendrologiczny, liczący ok. 3 tys. gatunków i odmian drzew.
Nowe Miasto nad Wartą - położone jest w dolinie rzeki Warty, przy trasie nr 11. Teren gminy jest bardzo atrakcyjny pod względem krajobrazowym i turystycznym. Jej wschodnia część z rezerwatem faunistycznym "Dębno" współtworzy Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy. W Nowym Mieście nad Wartą na północny-zachód od Rynku znajduje się gotycki, trójnawowy, halowy kościół parafialny z XV w. Niedaleko - w Dębnie zwraca uwagę gotycki kościół pw. Najświętszej Marii Panny z lat 1444-1947. Obok kościoła stoi klasycystyczna kaplica i plebania z XIX w. 2 km od Nowego Miasta leży Klęka, która w XIX w. znalazła się w rękach jednego z założycieli antypolskiej Hakaty - Hermanna Kennemanna. W latach 70-tych XIX w. wzniósł on tu okazały neorenesansowy pałac.
Winna Góra - Na wschód od Środy Wlkp. leży Winna Góra. To właśnie tutaj mieszkał współtwórca Legionów Polskich we Włoszech - gen. Jan Henryk Dąbrowski. Otrzymał on Winną Górę od Napoleona w 1807 r. W pałacu można zobaczyć stałą ekspozycję poświęconą gen. J.H. Dąbrowskiemu. W Winnej Górze warto także zajrzeć do barokowego kościoła Św. Michała z 1766 r.
Zaniemyśl - Historia Zaniemyśla sięga XIII w. Od XIX w. kojarzona jest przede wszystkim z nazwiskiem Edwarda Raczyńskiego. Zachowały się tu zabytkowe, bardzo interesujące i warte zwiedzenia obiekty, świadczące o świetności Zaniemyśla i okolic:
neogotycki kościół p.w. Św. Wawrzyńca (przed kościołem znajduje się późnobarokowa kamienna figura Św. Wawrzyńca, z boku grób Edwarda Raczyńskiego, wielkiego mecenasa nauki i sztuki. Na grobowcu ustawiony jest, wykonany w 1841 r. z brązu pomnik bogini czystości - Higei, mającej rysy żony Edwarda - Konstancji z Potockich)
wyspa na Jeziorze Raczyńskiego, na której znajduje się domek w stylu szwajcarskim
atrakcją jest czynna kolejka wąskotorowa z początku XX w.